המסע אל תנוחות מתקדמות – איך לגשת לזה?

צרו איתי קשר

פוסטים אחרונים

דף הפייסבוק

תנוחות מתקדמות, באופן טבעי הן חלק מהדרך שלנו ביוגה, הן גם משמחות את הגוף והנפש ומספקות הרגשה של גוף בריא, חזק וקצת כל יכול.

באופן טבעי, הן גם מעלות חששות. מנפילה או פציעה.

 איך לדעת מתי אתם מוכנים לתנוחות יוגה מתקדמות?

רבים מאתנו מרגישים דחף טבעי להתקדם, לחקור ולגלות את היכולות הפיזיות שלנו. ביוגה, זה מתבטא ברצון לנסות תנוחות חדשות ומאתגרות יותר. אבל איך נדע אם אנחנו באמת מוכנים לכך?

הנה כמה נקודות שיעזרו לכם להקשיב לגוף שלכם ולבחור נכון יותר עבורכם:

תחושות לא נוחות הן חלק מהתהליך:

  • במקום להימנע מתחושות לא נעימות כמו מתיחה או אי נוחות, שימו לב אליהן. הן אינדיקציה לעבודה על טווחי תנועה חדשים וסימן לכך שכעת מאתגרים את הגוף.
  • שימו לב להבדל בין כאב לאי נוחות. כאב הוא סימן לעצור, בעוד שאי נוחות היא חלק טבעי מהתהליך.

פחד הוא טבעי, אבל אפשר ללמוד לעבוד איתו:

  • פחד הוא מנגנון הגנה טבעי שמונע מאיתנו לעשות דברים מסוכנים. ביוגה, אנחנו לומדים להבחין בפחד ואחרי שלב ההבחנה, גם לדעת להחליט מה לעשות עם זה.
  • שימו לב האם הפחד נובע מחוסר ביטחון ביכולות שלכם או מסכנה אמיתית. אם זהו האחרון, עצרו ותרגלו תנוחות פשוטות יותר. למשל אם אינני יכולה לעזוב את הקיר בעמידת ראש, לתרגל וריאציות לעמידת ראש אולי מעבר ליכולותי ועדיף להתרכז בלעזוב קודם את הקיר ולהתבסס ביכולת לעמוד עמידת ראש ביציבות לפני שמתרגלים וריאציות לתנוחה זו. או קפיצה לאחור מעורב כאשר לא יציבים עדיין בתנוחה הזו. עדיף קודם לתרגל יציבות בתנוחה ואז להתקדם לקפיצה לאחור. ההחלטה איפה אני בדרך, חשובה עד מאד ליכולת שלי להתקדם בדרך הזו באופן בטוח.

הקשיבו לגוף שלכם ולמדו מזוויות שונות:

  • לא לכל אחד מתאים אותו אופן הסבר של תנוחה. נסו ללמוד את התנוחה ממורים שונים או דרך סרטונים, לפעמים הסבר אחר ממה ששומעים בדרך כלל יפתח איזה מנעול שהיה שם זמן רב.
  • שימו לב לתחושות שלכם בזמן ביצוע התנוחה. האם אתם מרגישים יציבים? האם יש לכם שליטה? האם אתם יכולים לנשום בקלות?

התקדמות היא תהליך אישי:

  • לא להשוות את עצמכם לאחרים. לכל אחד קצב התקדמות משלו.
  • ייתכן שתתקלו בתנוחות מסוימות שתרגישו בהן תקועים זמן רב. זה בסדר גמור! ייתכן שהגוף שלכם פשוט זקוק לזמן נוסף כדי להתחזק, להתייצב ולהתגמש.

הקו המנחה החשוב ביותר הוא תמיד להקשיב לגוף שלכם.

אם המורה מנחה באופן שלא מתאים לגוף שלכם – עצרו! שאלו! והעדיפו להקשיב לסימנים שהגוף שלכם מסמן. מורים מלמדים מתוך חוויות הגוף שלהם בלבד.

תרגול יוגה צריך להיות חוויה מהנה ומעצימה, לא מלחמה. עשו את מה שמרגיש לכם נכון, ותיהנו מהמסע!

טיפ: ודאו שאתם מתרגלים עם מורה מוסמך שיכול לתת לכם הדרכה ותמיכה.

לסיכום:

התקדמות בתרגול היוגה שלכם היא תהליך מרגש ומלא סיפוק. ע"י הקשבה לגוף שלכם, ללמידה מזוויות שונות וסבלנות, תוכלו להגיע לרמות חדשות של גמישות, חוזק וביטחון עצמי.

אז קדימה, צאו לדרך ותגלו את הפוטנציאל המדהים שלכם!