נורופתיה

צרו איתי קשר

פוסטים אחרונים

הרפייה – התנוחה הקשה ביותר

הרפייה – לא רק בסוף אימון. האימון מתחיל בהרפיית מאמץ. כך אנחנו מכינים את הגוף שלנו לעבודה. הרפיית מאמץ היא עיקרון מרכזי וחשוב באימון, ובעיקר

קרא עוד »

אימון אישי – הרגל משנה חיים

לכולנו ברור למה אימון אישי הוא דבר חיוני וחשוב כאשר מבקשים לבסס ידע שנצבר מתוך התנסות. אבל אולי דרך המילים והטיפים שאספתי כאן במאמר יהיה

קרא עוד »

דף הפייסבוק

נימול בכפות הידיים והרגליים לאחר טיפולים כימיים היא תופעה מוכרת כתופעת לוואי עצבית. למה זה קורה ומה עושים עם זה

תופעת נימול בכפות הידיים והרגליים לאחר טיפול כימותרפי:

נשים רבות לאחר טיפולים כימותירפיים, מתלוננות על תופעה של נימול בידיים וברגליים. לעיתים קרובות תופעה זו נקשרת גם לרגישות גדולה לחום/ קור בעיקר בידיים וברגליים וגם במקרים קיצוניים לכאבים בכפות הרגליים, התכווצויות וגם חוסר שיווי משקל וחולשה ברגליים עד כדי נפילות ובמקרים מסויימים אף פגיעה בשריר הלב.

תלונות אלה מוכרות מאד לאחר טיפול בטקסול וקשורות ככל הנראה לפגיעה עצבית עקב נטילת תרופה זו. בספרות הרפואית מצב זה מוכר כפולינוירופטי או נוירופטיה פריפרית. הפגיעה היא בעיקר סנסורית- תחושתית וכן בעצבים שמאפשרים לנו תחושה של מיקום בחלל (בידיים וברגליים). לעיתים הפגיעה מתרחשת גם בעצבים מוטוריים (תנועתיים).

נוירופטיה, מצב פולינוירופטי (CIPN):

הסימפטומים התחושתיים הם השכיחים ביותר. ובדרך כלל יהיו מטרידים, ויפגעו באיכות החיים. הפגיעה בעצבים גורמת לעתים קרובות לפעילות יתר שלהם, מצב של רגישות יתר. הפרעות התחושה האופייניות לנוירופתיה כוללות: תחושת שריפה או צריבה, נימול- הרגשה שנמלים מטפסות על פני העור, עקצוצים, זרמים, תחושת קור או חום, רדימות (בדומה לתחושה לאחר זריקה אצל רופא שיניים), כאבים (הכאב לרוב בעל אופי שורף.) רגישות היתר מתבטאת בכך שגירוי אשר במהותו אינו כואב, נתפש כלא נעים או כואב, לדוגמה: מגע של בגד או סדין נתפש כלא נעים או כואב, או תחושה שדורכים על אבנים או סיכות בזמן הליכה.

מדוע דווקא בכפות הרגליים והידיים?

בנוירופתיה הפרעות התחושה שכיחות יותר באזורים המרוחקים של בגוף, וזאת משום שהעצבים הארוכים רגישים יותר. מכאן, שכפות הרגליים הן הראשונות להיפגע, אחריהן הידיים ואזורים אחרים בגוף.

מבחינה מוטורית: פגיעה בעצבים המוטוריים תיצור חולשה של שרירים. השרירים יאבדו נפח וכתוצאה מכך יתעורר קושי בהפעלתם. שרירי הידיים: קושי בפעולות עדינות, שרירי הרגליים: תופיע חולשה ברגליים, אשר תתבטא בקשיי הליכה, כפות רגליים שמוטות, קושי לעמוד על בהונות הרגליים או העקבים, ובמקרים קשים קושי לקום מישיבה ועוד.

כיצד תתבטא הפגיעה בתפקוד האיברים הפנימיים?

פגיעה בעצבים האוטונומים, המעצבבים את האיברים הפנימיים תגרום להפרעה בתפקודם, לדוגמה: הפרעות בקצב הלב, הפרעות בתנועתיות מערכת העיכול (שלשלולים או עצירות), הפרעה במתן שתן, תחושת סחרחרות כשקמים מישיבה, הפרעות בהזעה ועוד.

האם ניתן לתקן מצב זה?

מחקר הקשור לפעילות פיזית ותרומתה לשיפור, תיקון או מניעה של נוירופטיה כזו בהקשר לנטילת תרופות כימותרפיות אינו קיים עדיין, והמחקר הקיים חסר או לא איכותי.

נכון לעכשיו אין ממש טיפול שיכול לפתור בעיה זו. והטיפולים התרופתיים השונים הניתנים – משתנים מחולה לחולה. באין קריטריונים אחידים – קשה גם לכמת או להחליט על קו מסויים לפעולה.

מאידך: ה”שטח” מצביע על מספר גורמים שיכולים לעזור בכדי לשפר את איכות החיים של הסובלות מנוירופטיה והם תזונה, דיקור ורפלקסולוגיה. ובנוסף, באופן מובהק מדובר על התרומה הגדולה של פעולות המחזקות ומגמישות את המפרקים והשרירים המאבדים את נפחם עקב פגיעה זו וכן יצירת מודעות רחבה לנושא הקושי בתפקוד הרגל והימנעות מנפילות על ידי תשומת לב רבה, נעילת נעליים מתאימות והליכה עם מקל אם יש צורך.

תרומתו של אימון היוגה להתמודדות עם מצב נוירופטיה:

כמורה ליוגה וכמי שהתנסה בתחושת הנימול והעקצוץ וכן מאבדן מסויים של תנועתיות ושיווי משקל אני מרגישה שלאימון היוגה היכולת לתרום לתחושת היציבות של כף הרגל. הן בשל העובדה שאימון היוגה מחזק ומגמיש את מפרקי כף הרגל והן בשל המודעות הגדולה ותשומת הלב שאנו מעבירים לאזור זה.

אולי אין כאן בשורה גדולה מבחינת פיתרון לבעיה, וכל שאנו יכולים הוא לקוות שיימצא פיתרון החלטי, אך אין ספק שלאימון אותו מבצעים בהתמדה ולאורך זמן יש השפעה גדולה על איכות החיים והיכולת להתמודד עם מצב לא נעים זה.

החשיבות של חיזוק הרגליים והמודעות לאופן שבו אנו מתנהלים עם כפות רגלינו בהליכה או במעברים מישיבה לעמידה ולהיפך היא עצומה וחיונית לשיפור איכות החיים ולמניעה של פציעות מנפילות עקב חולשה של הרגל או אבדן של שיווי המשקל. כף רגל גמישה וחזקה תתמודד טוב יותר עם נפילה פתאומית.

סגירת תפריט