תופעת לוואי של חיסון הקורונה – התנפחות בלוטות לימפה

צרו איתי קשר

פוסטים אחרונים

דף הפייסבוק

בשבועות האחרונים, עם ההתחסנות המואצת במנה השלישית, אני עדה לתופעת לוואי שחוזרת על עצמה בקרב מתמודדות ומחלימות מסרטן השד:

התנפחות בלוטות הלימפה בבתי השחי כמה ימים לאחר החיסון.

התנפחות של בלוטות הלימפה ככלל, היא תופעה המדאיגה נשים שחוו סרטן שד על גופן.

זוהי אחת מן האינדיקציות להמצאות סרטן בגוף, לכן אין פלא שתופעת לוואי זו מעוררת תחושות קשות וחרדה גם בקרב מתמודדות ומחלימות אך גם בקרב צוותים רפואיים שאינם ערים לכך.

 מאחר ובממוגרפיה בלוטות הלימפה נראות מוגדלות, נוצרת בהלה ואף במקרים רבים מחזירים נשים לבדיקות נוספות כדי לנטר את המצב ואת חומרתו, בעיקר אם בדיקות הממוגרפיה בוצעו 4-6 שבועות מהחיסון עצמו.  

פוסט זה נועד כדי להעלות את המודעות לשכיחותה של תופעת הלוואי הזו, להבין מדוע זה קורה וכיצד ניתן לפעול כאשר זה קורה.

חיסונים מפעילים את המערכת החיסונית.

הלימפה כחלק מהמערכת החיסונית מנסה לעשות את העבודה שלה ולהילחם בפולש הזר, לכן בעצם, התנפחותן של בלוטות הלימפה מספרת לנו שהגוף  שלנו עושה את העבודה שלו.

התנפחותן של בלוטות הלימפה בהקשר זה היא בעצם סימן טוב.

בתוך בלוטות הלימפה, תאים לבנים, המזהים פולש זר ומופעלים על מנת להיאבק בו.

בארצות הברית, מרכזי מחקר, מדווחים על עליה של תופעה זו בין החיסון הראשון כ 11% לחיסון השני 16% (על פי מידע שמסר ד"ר ברט פארקינסון ממרכז intermountain Healthcare בארה"ב.)

עם קבלת החיסון השלישי בישראל, תופעת לוואי זו נראית שכיחה ביותר.

בכדי להרגיע את החששות הברורים חשוב לדעת וגם להפיץ את המידע:

  1. מיקום הנפיחות: בדרך כלל ההתנפחות תהיה בצד שבו נעשתה הזריקה. נשים שעברו כריתת שד והוצאת בלוטות לימפה, לרוב לא יקבלו זריקה בצד המנותח ולכן ההתנפחות תהיה בצד השני, בו קבלו זריקה.
  2. איך מזהים? נפיחות ברורה נראית ומורגשת בבית השחי, יכולה להיות אדמומיות. היד תרגיש כבדה יותר, טווח התנועה ייפגע, מתיחה של הזרוע תהיה פחות נעימה. ברוב המקרים, שלא כמו במצב של לימפדמה, הנפיחות תישאר בחלק העליון של הזרוע ובבית השחי ולא תרד לשורש כף היד והאצבעות.
  3. עד מתי? התנפחות בלוטות הלימפה עשויה להתרחש בין 2-4 ימים לאחר קבלת החיסון ויכולה להישאר בין חודש לחודשיים ולאחר מכן הזרוע תחזור למצבה הטבעי.
  4. האם לתאם בדיקות שגרתיות? בשל הפחד מהדבקות בקורונה, נשים רבות נוטות לדחות את בדיקות המעקב שלהן מחשש להדבק בבית החולים. אם יש דאגה או חשש בשל התנפחות בלוטות הלימפה, והמצב נשאר גם לאחר 4 שבועות, חשוב מאד לפנות לבדיקה אצל הצוות המטפל ולא לוותר על בדיקות.
  5. מתי? כדאי לתאם את הבדיקות הרגילות ממוגרפיה, MRI לפני החיסון או 4-6 שבועות לאחריו ולציין שקיבלת חיסון.

כיצד תרגול יוגה עשוי לסייע בשיפור התחושה כאשר מתמודדים עם תופעת לוואי זו?

  • חשוב לדעת שתנועה מאד עוזרת: גם אם מורגש חוסר נעימות בזמן התרגול, לאחר התרגול יש הקלה ברורה. לכן ננסה להניע את הזרועות מעלה ומטה עם הנשימה ואפשר גם "לצייר מעגלים" עם המרפק כאשר כף היד מונחת על הכתף. ניתן לתרגל בעמידה, בישיבה או בשכיבה על הצד. חשוב להיות מודעים לגבולות של נינוחות בתנועה ולא לעבוד בחוזקה או במהירות. צינורות ונימי הלימפה עדינים מאד ובהיותם מגורים, יכולים להיקרע בקלות.
  • נשימה עמוקה ומלאה עוזרת להניע את הלימפה ולעודד את הניקוז הלימפטי והחזרת הנוזלים העודפים אל מרכז הגוף. תרגלו "נשימה יוגית מלאה" הנה קישור להסבר ולתרגול של נשימה זו.
  • הרמת הזרועות בתמיכה. ניתן לטפס עם האצבעות של היד לאורך הקיר כל פעם קצת, בשאיפה ובנשיפה לפרוס את האצבעות, להישען עם היד אל הקיר ולהשתרש עם כף היד אל הקיר. תרגול זה ניתן לבצע כאשר עומדים מול הקיר או עם הצד אל הקיר. או פעם כך ופעם כך.
  • עיסוי. מידע זה אינו מחליף פניה למעסה לימפטי/ת המתמחה בדיוק בעבודה כזו וניתן לקבל הפניה דרך קופות החולים.

ניתן באמצעות עיסוי עדין ועדיף במקלחת חמה לעזור לניקוז הלימפטי על ידי הרמת הזרוע והעברת 4 אצבעות בתנועה עדינה, מכף היד בעודה מוחזקת למעלה, לאורך האמה והזרוע עד לבית השחי ומשם אל מרכז הגוף, מעל או מתחת לשד.

  • שינה, תזונה, פראנה: שלושת אלה מסייעים מאד לגוף ולמערכת החיסונית לעשות את שלהם

איחולי בריאות לכולם.