ליווי בדרך היוגה למתמודדים עם סרטן ומחלות ארוכות טווח

צרו איתי קשר

פוסטים אחרונים

על יוגה והתפתחות אישית

אם אתאמן ביוגה, האם אחווה התפתחות? יש לי תלמידה שמגיעה לשיעור פעמיים בשבוע. מתמידה, מתאמצת עד מאד, מזיעה, מתנשפת, נותנת את כל כולה באימון. היא

קרא עוד »

דף הפייסבוק

אימון יוגה אינו רק התארגנות הגוף בתוך תנוחה מסוימת, מאחורי התארגנות בתוך תנוחה, יש פילוסופיה שלמה, תפיסת חיים.

אימון יוגה מלא, הוא טיפוח שמונת אברי היוגה, בו בעת, יחד עם התנוחות – שהן איבר אחד בלבד מתוך איברי היוגה.  (שמונת האיברים: התנהגות על פי קודים מוסריים של אדם כלפי עצמו וכלפי סביבתו, תנוחות הגוף, נשימה, התכנסות החושים, התרכזות, התבוננות ואיחוד)

יוגה היא בעצם אימון משנה חיים, אימון בעל מרכיבים הגותיים.  

להכניס מהות, רוח ותוכן לתוך התארגנות פיזית בגוף.

באימון כזה, באמצעות תנוחות היוגה, ניתן לשים דגש, להתבונן ולחקור מרכיבים באישיות שלנו, למשל, את מערך התגובות שלנו לקושי או לאי הצלחה (רצון עז להצליח, פחד מכישלון, השתוקקות, ויתור ועוד) לעיתים יש צורך לשים דגש על מרכיב אחר באימון. כיוון שזהו אימון הגותי, שנועד לחקור את מערכת היחסים של האדם עם עצמו ומכוון לכדי יצירת חיבור והרמוניה בין גוף האדם, נשימתו והתודעה שלו, חקירה כזו יכולה להתבצע גם באמצעות שיחה או כתיבה, תרגילי נשימה, או מדיטציה.

מה עושים כשהגוף חולה, איך מתאימים אימון בעת התמודדות עם סרטן?:

מזה שנים רבות שאני מלווה מתמודדים עם סרטן בדרך היוגה. אימון עם מתמודדים עם סרטן הוא מורכב ולו בשל העובדה שתהליך הטיפול בסרטן הוא ארוך ומלא תהפוכות. ראשית יש להבין את הדרך, כיצד ואיזה טיפול אותו אדם הולך לעבור ולהתאים את האימון לשלבים השונים.

כשחליתי, הרגשתי שיש לי צרכים אחרים מהאימון, בכל חלק בתהליך.

באמצעות חקירה, התבוננות מעמיקה, אימון וכתיבה הרגשתי קרובה יותר לעצמי, יכולתי להחליט החלטות קשות מאד לגבי הטיפול שלי, מתוך חיבור עמוק ואמיתי לעצמי, הרגשתי יציבה יותר מסוגלת ואף חזקה גם אם לעיתים תחושת החוזק והמסוגלות לא עלתה בקנה אחד עם מה שנראה היה לעין.  

בחרתי לפרוס כאן, את השלבים השונים של הטיפול. זוהי דוגמא בלבד (כמובן שהיא כוללת מאד, ונדרשת התאמה לכל מקרה בנפרד):

שיקום מניתוח:

לאחר ניתוחים, האימון יהיה בדגש יותר פיזי, הרקמות הפגועות ושיקומם. שמור ושיפור טווחי התנועה, חיזוק והתגמשות. החשיבות שבתנועה וזרימה היא רבה, בכל אספקט של שיקום. החל משיקום הרקמות ועד הצורך להניע ולזוז ולקחת חלק בחיים עצמם. לפני הניתוח, הדגש יהיה לחזק את הרקמה הפגועה ולהגיע לניתוח חזקים יותר, ושלגוף יהיה זיכרון של מה היה קודם. הגוף זוכר. ובאמצעות אימון בתשומת לב, אנחנו מנסים לשמר ולשפר טווחי תנועה.

כאשר יש זיכרון מובהק, גם לתלמיד וגם למורה, מתבהר האימון.

טיפולים כימיים:

תקופת הטיפולים הכימיים, מתאפיינת בעליות וירידות חדות ביכולת הפיזית, ברמת הקשב, בעייפות ובריכוז. זוהי תקופה די ארוכה. מלאה בתהפוכות רגשיות. אופי האימון עשוי להשתנות מקצה לקצה. מצד אחד, דרושה כאן גמישות רבה ויכולת לשנות ברגע אחד, לפי מה שעולה בתוך השיעור את האימון ולהתאים אותו לצרכים המשתנים. לדוגמא: בטיפול כימי יכול אדם לבוא מלא כוח ואנרגיה ואחרי רבע שעה לקרוס לחלוטין ולא להיות מסוגל לעשות דבר.

עובדה זו יכולה מאד לתסכל. משום שא’ אותו אדם משלם על השיעור. ב’ אותו אדם בא עם ציפייה מסויימת כלפי עצמו. ובמקום לצאת בתחושת הצלחה וסיפוק, הוא יוצא בתחושת כישלון. בעיניי חשובה מאד תחושה של סיפוק והצלחה גם כאשר ההצלחות ספורות וקטנות.

דרושה היכרות עם יכולותיו של התלמיד בתקופה זו וראייה רב מערכתית על הטיפול שהוא עובר, על הזמן שחלף וזה שעוד נותר לטיפול וכן התבוננות על התמונה הגדולה, בכדי להתאים אימון כך שאותו אדם ירגיש שעבד מצד אחד ונח מצד שני, כלומר להיות מספיק גמישים לעבוד עם אלמנטים אחרים מאברי היוגה כדי לספק חוייה שלמה של אימון שיקרב אדם אל הערכים שהוא מבקש לחדד בחייו.

במקום הזה, חשוב הליווי גם בשביל התבוננות כוללת וידיעה שהמצב כפי שהוא עכשיו הוא לרוב זמני.

פחדים, חששות, תסכולים עולים פעמים רבות לאורך הדרך. מחשבות על מוות, על כאב ועל סבל. היוגה מספקת נקודות ציון ואבני דרך להתמודדות עם שאלות מהותיות על החיים. ואימון בנוכחות מעודד תחושת סיפוק, שביעות רצון והכרת תודה על מה שיש גם בזמנים קשים.

כיצד אדם חולה  כל כך יכול להרגיש שביעות רצון וסיפוק?   כאשר אדם, בליווי והדרכה מתאימים, מרגיש קרוב אל עצמו ונע בגמשות אל עבר הערכים החשובים לו, ושהוא מממש את חייו, גם בחוליו באופן מחובר, הוא עשוי להרגיש שמחה וסיפוק גם בזמנים קשים עד מאד.

בתקופה זו נדרשת גם גמישות רבה, קלילות והרבה הומור גם בעבודה הגופנית אך גם בעבודה קוגניטיבית בשל תופעות לוואי של הטיפולים כמו כימו בריין, נורופתיה ועוד.  

הקרנות:

תקופת ההקרנות, לכאורה, מסמלת את קץ הטיפולים. הגוף אמנם עייף ומותש ולעיתים קרובות, כאבים מקומיים של כוויות ואי נוחות במתיחת העור, (במקרים של הקרנות פנימיות, יש נושאים נוספים לקחת בחשבון) אך באופן מובהק מרגישים נביטה של חיים חדשים. אימון בתקופה הזו יתאפיין בתנועה מודעת, חיזוק ומציאת מעקפים ודרכים חדשות של הגוף לתנועה. במקרים רבים, בשלב זה של הטיפולים, יתעורר צורך עז לשינוי מהותי בחיים וגם לזה חשוב יהיה להתייחס בתרגול, לתת מקום לבחירות מחודשות ותשומת לב למה שחשוב עכשיו.

שיקום וחזרה למעגל החיים בקהילה:

ולאחר כל הטיפולים, הניתוחים, ההקרנות מתחילה תקופת השיקום. זוהי תקופה ארוכה של היכרות מחודשת עם הגוף, עם הנפש, עיבוד של מה שהיה, מחשבות קדימה על מה שיהיה. במקרים רבים, יש עוד דרך ארוכה ורבה לעבור. חיים שלמים לצד מחלה שדורשים היערכות פיזית, רגשית, מנטאלית.

רבים מרגישים את התופעות של התקופה הזו, רק הרבה יותר מאוחר. כשהמדינה, הסביבה, המשפחה והעבודה כבר ממש “לוחצים” שהחיים יחזרו למסלולם, אבל הכל עוד מאד סוער, לא רגוע, עייף ולא ברור מבפנים. שם יש הרבה מקום לעבודה בדרך היוגה. אלו הצמתים בהם הליווי חשוב כל כך, אלו המקומות בהם מתגברת התחושה של לבד, שאף אחד לא מבין או לא רואה.

את כל אלה אני מכירה על גופי. מזמינה אתכם ללכת איתי בדרך הזו, אל חיים מלאים לצד מחלה.  

את השינוי שלך אפשר להתחיל עוד היום.

צרו עימי קשר לקביעת פגישה 052-8760882

סגירת תפריט